FBC Piráti Sokol Chrudim

OFICIÁLNÍ STRÁNKY FLORBALOVÉHO KLUBU

Kalendář

AKTUALITY

Návštěva MS 2008 v Praze


Česko vs. Finsko

aneb
jak sem zažil atmosféru MS v O2 aréně.
Stejně jako před dalšími fanoušky českého florbalu stála i přede mnou "povinnost" tento rok navštívit alespoň jeden zápas letošního domácího mistrovství světa. Byl jsem hnán především očekáváním, zda se naplní sliby organizátorů o vyprodání nejmodernější multifunkční haly u nás, O2 arény. To by znamenalo překonání letitého světového rekordu v počtu diváků na florbalovém střetnutí, které činí 15 106 diváků z MS 1996 v Švédském Globenu. Už teď však vím, že se historické tabulky měnit nebudou, avšak pouze o necelých 900 diváků !!!, což je škoda, ale popořadě.
    Prvním předpokladem bylo sehnání lístků, které byli svazem dány do několika předprodejů, jak pro kluby, tak i pro širokou veřejnost. Hlavně musím vyzdvihnout jednoduché zabookování lístků na internetu a vyzvednutí na jakémkoli terminále Sazky po celé ČR, čímž jsme byli ušetřeni případných zklamání na místě. Cena se pohybovala na semifinálové zápasy od 250,- do 600,- korun a na finálové duely od 300,- do 700,- , což si myslím bylo tak akorát vzhledem k velikosti akce, která podle šéfa ČFBÚ p.Šumana stála okolo 30 miliónů !!!. My jsme zvolili semifinálovou sobotu 13.12., jelikož byli uvolněny lístky od svazů ostatních zemí, které si je zřejmě nevyzvedli. Jejich cena byla sice 600,- ale zato v exklusivním prostoru za střídačkami. Jedinou nevýhodou bylo,že jsme byli až na vyjímky "obloženi" modro-bílými dresy Finů, ale v průběhu nám to vůbec nepřišlo.
    Ačkoli české dráhy deklarovali poloviční jízdné pro fanoušky, my zvolili jako dopravní prostředek auto z důvodu pozdního druhého zápasu od 19:10. Jak se však ukázalo byla to volba správná, protože i přes prázdnou dálnici jsme se vraceli okolo 11 hodiny v noci.
    Po příjezdu k vysočanské aréně bylo pouze potřeba vyřešit problém s parkováním, protože 250,- korun za parking u arény se nám platit opravdu nechtělo. Vše promtně vyřešil jeden z našich "skvělých" supermarketů Lidl. Jeho parkoviště bylo pro naše auto velmi útulné a bylo pouze asi 200 metrů od zmíněného "nekřesťanského" stání u arény. Poslední překážkou byla už jen kontrola u vchodu, kdy jsme byli důkladně prošacováni. Poté již nic nestálo v cestě na naše pohodlná sedadla.
    První co jsme viděli ihned po turniketech byla vstupní hala, která mi připomínala vstup jakoby do kina či divadla a přitom ještě to největší divadlo na palubovce nás teprve čekalo. Přes davy lidí jsme přehledně našli náš sektor a potom následoval ten nejvíce zapamatovaný pohled toho dne, kdy jsme vstoupili do hlediště. Právě končila rozcvička a aréna tak byla již slušně zaplněná. Ten první dojem byl opravdu ohromující. Aréna je stavěná po vzoru arén v NHL hodně příkře do výšky a rozhodně je mnohem nahustěnější k hrací ploše než jak známe z TV. Takže poté co jsme našli naše místa to znamenalo, že máme střídačku asi 5 metrů od sebe a palubovku asi 10 metrů. Fantazie !!!
    Prvním utkáním dne byl od 16:10 velmi očekávaný pokus o zázrak v podání našich borců s favority z Finska. Po zmíněné rozcvičce následoval nástup obou týmů po vzoru velkých Show. Řekl bych, že takto nastupují i domácí hokejový kolegové Slávia. Vše bylo doprovázeno světly,dýmem a nesměl chybět ani stroboskop.Prostě Show důstojná pro semifinále MS. Skoro všech 10 348 diváků bylo již  při zahajovacím buly mezi Cepkem a Jarvim usazeno, což byl pohled úchvatný. Nic podobného jsem na florbalovém utkání neviděl a myslím, že ani dlouho neuvidím, Mým největším florbalovým diváckým zážitkem bylo doposud utkání s návštěnou zhruba 400 diváků, což se s tímto nedalo moc srovnávat. Diváci fandili skoro celé utkání a to i za nepříznivého stavu pro náš celek. Z jeviště bylo stále slyšet alespoň "houkačky" a jiná povzbuzovátka celý zápas. Proběhly také minimálně 3 mexické vlny a několikrát byli čeští borci povzbuzováni celou arénou mohutnými pokřiky, které všichni známe ze zápasů národního týmu v jiných sportech.
    Vzhledem k tomu, že v aréně bylo, podle mého odhadu, zhruba již tak 400 švédských, 200 finských a také tak 200 švýcarských fanoušků v dresech, byl jsem opravdu hrdý, že náš svaz a určitě i spousta dobrovolníků dokázali zorganizovat takovou světovou akci a přispěli k této atmosféře na kterou i tyto florbalově vyspělé země snad nezapomenou.
    Ačkoli náš celek v tomto utkání neuspěl, předvedl vynikající hru, kterou nejednou zvedl diváky i nás ze sedadel a rozhodně se nemusí za nic stydět. Já jako divák jsem byl také nadmíru spokojen nejen z toho důvodu, že jsem 2krát zakřičel gól a viděl nejlepší florbal na světě, ale i z toho důvodu, že mohu za několik let říci, že jsem zažil tuhle průkopnickou florbalovou generaci okolo Cepka, Kožušníka, Folty, Kafky a dalších hrát na domacím MS.
    No a závěrem, vzhledem k tomu,že Mezinárodní florbalová federace (IFF) byla Mezinárodním olympíjským výborem (MOV) oficiálně uznána, uvidíme kam až se v budoucnu náš sport dostane a čeho budeme ještě svědky.
Žádné komentáře